Historie házené v Havlíčkově Brodě
# 1918
Házenou začaly hrát v tehdejším Německém Brodě v roce 1918 ženy, které trénovaly a závodily v lehké atletice a současně trénovaly a hrály házenou. Dámský obor, jak se tehdy říkalo, byl založen v roce 1919. Družstvo žen si vedlo úspěšně, hrálo na starém hřišti Na Losích a také na sokolském cvičišti pod hlavičkou Sokola.
# 1931
Muži začali hrát házenou v TJ Sokol v roce 1931. Kádr mužstva tvořili sokolští cvičenci, nářaďovci a zároveň začínající atleti. Založení pánského odboru při AFK (Atleticko-fotbalový klub) se datuje od roku 1932. Sportovní nadšenci se však házenou učili již dříve, když dělali partnery ženám při trénincích Na Losích.
# 1933
V letech 1933-1935 působilo v Brodě i další dobré mužské družstvo DTJ (dělnické tělovýchovné jednoty). Ve čtyřicátých letech se hrála mužská házená v AFK a ženská v SK Německý Brod. V roce 1944 se muži stali z 10 družstev mistry Východočeské župy a hráli kvalifikaci o postup do divize. V té sice neuspěli, ale prokázali dobrou úroveň.
Poslední válečné měsíce, desorganizace společenského života i dopravy způsobily krátké odmlčení. Nepřestalo se však hrát a neutichl zájem mladých o tento sport. Dorost a žáci živelně pokračovali v každodenních trénincích i v zápasové činnosti mezi sebou. Hrálo se totiž na gymnáziu, v obchodní škole, tehdejší Dextře a hlavně ve čtvrťovém klubu SK Žižkov. Hrálo se tehdy v Kotlině tam, kde nyní stojí zimní stadion.
# 1956
V roce 1956 se všichni Brodští házenkáři, hrající tehdy ve 4 oddílech (Tatran, Baník, Slavoj a průmyslová škola stavební), dohodli a sjednotili svoje síly v nově ustanoveném oddíle Jiskry. V činnosti bylo v roce 1956 - 10 družstev (2 družstva mužů, družstvo žen, 2 družstva starších a 2 mladších dorostenců, dorostenky, žáci a žákyně), z nichž 4 se stala krajskými přeborníky. činnost oddílu byla rozsáhlá, ale peněz málo. A tak se výbor oddílu rozhodl v roce 1962 uspořádat první Sportovní ples, který byl úspěšný a stal se tradičním havlíčkobrodským plesem.
# 1965
V roce 1965 rozhodl výbor oddílu o další koncepci oddílu. Mužské složky přešly na házenou mezinárodní (handball) a ženské složky oddílu zůstaly věrné české (nyní národní) házené, protože ta měla a ještě dnes stále má v bývalém Východočeském kraji a Vysočině širokou základnu. A tak se stalo, že oddíl sdružoval 2 sporty, které spolu úzce spolupracovaly.
Na hřišti u sokolovny to nebylo nijak jednoduché, když po utkání v české házené se muselo pře lajnovat na házenou mezinárodní a vyměnit branky. Největším sportovním úspěchem bylo v roce 1972 prvenství družstva žen ve 2.lize a postup do 1.ligy národní házené, kterou ženy hrály nepřetržitě až do roku 1999.
# 1976
V roce 1976 se zásadně zlepšily podmínky havlíčkobrodské házené a to vybudování asfaltových ploch na hřišti u sokolovny a otevřením sportovní haly. Sportovní hala byla otevřena 24. ledna 1976 a hlavním programem bylo utkání v národní házené žen mezi domácí Jiskrou a mistrem republiky VOKD Poruba. Brodské hráčky vyhrály 13:11.
Pokračoval dlouholetý družební styk se sportovci z NDR, kdy muži hráli s Lokomotivou Schleife a ženy s Chemií Weisswasser. V roce 1980 vyhrály ženy poprvé druhou nejvyšší soutěž a to Československý pohár, v roce 1981 a 1982 obsadily druhé místo v první lize.
# 1991
Rok 1991 byl zahájen tím, že státní podnik Silnice položil začátkem dubna nové asfaltové plochy na novém hřišti za sportovní halou. Šatny pro házenou byly předány do užívání 30. prosince 1991. V roce 1994 byla úspěšná žákovská družstva, když mladší žáci trenérů P. Klempíře a P. Menšíka vyhráli oblastní přebor a na mistrovství republiky v Plzni mistrovský titul, který byl první v oddíle v házené mezinárodní.
# 1998
Přechod mužské části na házenou mezinárodní byl zaznamenán v roce 1965 jak již bylo uvedeno. V roce 1971 se do Havlíčkova Brodu vrátil jako hráč Oldřich Bína a během půl roku začal dělat hrajícího trenéra družstva mužů a postupně přebíral i trénování žákovských družstev. Začal kolem sebe kupit i další trenéry a oddíl začal vychovávat i rozhodčí.
Mládežnická základna se však začala rozrůstat až s příchodem nové trenérské generace. Pavlem Klempířem, Davidem Kučerou, Pavlem Ondrouchem, Janem Holendou, Ivanem Satrapou, Jirkou Baumem, Petrem Salivarem, Hubertem Kubalou a od roku 1998 i děvčaty Renatou Pajerovou, Lenkou Peckovou, Hankou Holendovou, Martinou Kubalovou, Ivou Pabouskovou a dalšími. To totiž přešly na házenou mezinárodní i všechny ženské složky.
Od roku 1998 byla zahájena systematická práce s mládeží. Postupně jsme trenérsky i náborově začali doplňovat všechny kategorie, takže se podstatně zvedla členská základna a hlavně počet družstev v pravidelných soutěžích.
# Nyní
Momentálně je oddíl házené největším oddílem v rámci TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Výbor postupně dokázal zaktivovat členskou základnu natolik, že v současné době hrají ženy 2.ligu s cílem postupu do 1.ligy, starší a mladší dorostenky hrají 1.ligu, starší žačky, mladší žačky a minižačky oblastní přebor.
Muži hrají v letošním roce ligu Vysočiny s jednoznačným úkolem postupu do 2.ligy, starší žáci, mladší žáci a minižáci hrají svou soutěž v oblastním přeboru. To všechno má za sebou nový výbor oddílu, ale i nový povrch na obou hřištích, osvětlení hřiště a rekonstrukce sportovní haly, aby bylo i v hale možné hrát za regulérních podmínek.
Krédem oddílu je přivést na hřiště a sportoviště co nejvíce dětí a mládeže k pravidelnému procesu sportovnímu, což je nejlepší protidrogový program.