DALEKÁ CESTA ZA POSTUPEM

Sobota 19.11.2016 byla pro družstvo starších žákyň takovým malým zlomovým dnem, který měl určit, jakým směrem se bude ubírat zbytek letošní sezóny, protože nás čekal kvalifikační turnaj o postup do Žákovské ligy.

Jenže díky „vyváženému“ svazovému rozlosování kvalifikačních skupin nás čekala nejen cesta až do daleké Ostravy, kam jsme se pro jistotu vypravili vlakem už den dopředu, ale také silná družstva Sokola Poruba, jako pořadatele kvalifikačního turnaje, a dále družstva Jiskry Otrokovice a 1. SC 98 Bohumín.

A hned první zápas proti domácímu týmu ukázal, že nás rozhodně nečeká jednoduchý úkol, přestože pouze na jedno družstvo ze tří čtyřčlenných kvalifikačních skupin čekal pověstný černý Petr. Od začátku totiž začala výsledková přetahovaná, kdy se ani jeden ze soupeřů nedostal na větší rozdíl než tři góly. Odpovídalo tomu také naše poločasové vedení ve skóre v poměru 12:9. Bohužel do druhého poločasu na nás domácí tým vlétnul v plné síle a během deseti minut otočil stav utkání o tři góly ve svůj prospěch. Naštěstí holky nepodlehly atmosféře utkání a zejména díky exelentní střelecké potenci Marušky Polákové, která v tomto utkání zaznamenala neuvěřitelných 16 branek, jsme soupeře opět výsledkově dotáhli. A do poslední minuty utkání jsme dokonce vstupovali s jednogólovým náskokem. Po laciné ztrátě míče a následné útočné kombinaci, domluvené při time-outu soupeře, jsme ale ještě jeden gól inkasovali, přesto konečná remíza v poměru 20:20 a jeden získaný bod do tabulky, byl příjemným vstupem do kvalifikačního turnaje.

Ve druhém zápase nás čekal oddíl stejného názvu, tedy družstvo Jiskry Otrokovice. Opticky sice soupeř nepůsobil nijak hrozivě, ale jak se záhy ukázalo, opak byl pravdou. Od začátku zápasu jsme totiž tahali za kratší konec, zejména nedůrazem obranné hry na středu vlastního brankoviště, odkud jsme dostávali poměrně laciné góly. Navíc se nám v tomto zápase nedařila ani hra v útočné fázi, kde jsme neproměnili několik vyložených šancí, včetně dvou sedmimetrových hodů. Výsledkem tak byla celkem zbytečná porážka v poměru 15:18.

Do posledního zápasu s družstvem 1. SC 98 Bohumín, který v předchozích dvou utkáních nezískal ani bod, jsme tak vstupovali s vědomím, že jenom vítězství, případně nerozhodný výsledek, nás bez ohledu na další kvalifikační skupiny posune do letošního ročníku Žákovské ligy. Navíc jsme šli do tohoto zápasu s minimální přestávkou od předchozího nepovedeného utkání, což se projevilo nejen na fyzickém stavu, ale především na psychické stránce našeho družstva, která byla hodně pošramocená. V krátké přestávce jsme si ale řekli, že jsme přeci nejeli takovou dálku, abychom si nechali utéct postup jen tak mezi prsty, takže prostě teď a nebo nikdy. Jenže jedna věc je, že se něco řekne a druhá, že se to také tak udělá. Takže od první minuty utkání byla na našich holkách sice vidět snaha a nasazení, ale také už i mírná únava a především velká nervozita z úkolu, který stál před námi. Proto také skóre na výsledkové tabuli nenarůstalo žádným závratným tempem, ale to naštěstí ani na straně soupeře, takže do poločasu se šlo za našeho jednogólového vedení 7:6. Do páté minuty druhého poločasu se holky z Bohumína stále ještě držely na dostřel, ale už i na nich byla patrná značná fyzická únava. A to zřejmě stačilo, aby v sobě naše holky našly poslední zbytky sil a rozjely neuvěřitelný válec, který během dalších deseti minut soupeře zcela deklasoval jedenáctigólovou šňůrou branek. V závěru utkání jsme si tak konečně mohli dovolit luxus si vzít time-out, vystřídat všechny hrající hráčky včetně gólmanky a místo nich kompletně zapojit hráčky z lavičky, které toho v předchozích utkáních moc neodehrály. Možná i z tohoto důvodu soupeř náš náskok lehce zkorigoval, ale to už nic nezměnilo na našem vysokém vítězství v poměru 21:13.

Po závěrečném hvizdu tak zavládla v našem družstvu radost, ale také bylo slyšet ten balvan, který určitě všem z našeho družstva spadl ze srdce. Na žádné dlouhé radování ovšem nebylo moc času, protože bylo třeba také stihnout zpáteční vlak. Ale i to se povedlo, takže jsme nejen do dveří odjezdové haly hlavního nádraží v Ostravě vstoupili včas, ale pomyslně také do Žákovské ligy starších žákyň v ročníku 2016-2017.

Závěrem bych chtěl poděkovat Mirce Polákové za dobře zvládnutou roli zodpovědného vedoucího družstva, ale především bych rád pochválil všechny holky za přístup a bojovnost s jakým tento nelehký úkol zvládly, a také za úžasnou morálku celého družstva, přestože některé hráčky dostaly v tomto turnaji minimum příležitosti. Ale ukázalo se, že máme na čem stavět a že se již můžeme těšit na první kolo, které proběhne už za 14 dní.