Nečekaná pohoda ve Zlíně

Po uspěšně zvládnuté kvalifikaci před 14 dny jsme v neděli 4.12.2016 rozehráli další ročník Žákovské ligy starších žákyň.

A hned na první kolo nás čekala poměrně daleká cesta do Zlína, takže jako již „tradičně“ jsme se na cestu vydali s jednodenním předstihem, abychom v tomto mrazivém počasí měli tu správnou aklimatizaci. Po přenocování na domově mládeže střední školy polytechnické jsme se hned ráno přesunuli do haly střední školy průmyslové, kde na nás již čekali soupeři pro první kolo, tedy domácí HC Zlín, DHK Baník Most, Házená Mělník, a také náš nedávný soupeř z kvalifikace a rovněž jmenovec, družstvo Jiskra Otrokovice.

Pro první zápas nám turnajový systém 1. kola postavil do cesty družstvo DHK Baník Most. A možná to bylo i trošku symbolické, protože tento soupeř nastupuje pravidelně v černých dresech, takže abychom se jako hosté v tomto utkání vyhnuli převlékání, protože také využíváme dresy černé barvy, dostaly holky jako takové malé překvapení novou sadu dresů světle zelené barvy. Asi není potřeba psát, že tím bylo u holek o prvotní motivaci postaráno, takže jsme mohli směle vykročit do zápasu. První čtyři minuty utkání se ale holky ještě asi kochaly pohledem na nové oblečení, takže nám soupeř rychle odskočil do třígólového trháku. Teprve potom jsme zachytily tempo utkání a začal ten pravý a nefalšovaný házenkářský boj. Do poločasu jsme sice ještě stále šli s dvougólovým mankem, ale hned na začátku druhého poločasu jsme otočili vývoj utkání v náš prospěch a podobně se skóre přelévalo až do konce utkání. Naštěstí se nakonec přelilo na naší stranu, takže hned na úvod jsme si připsali do celkové tabulky první dva body za vítězství 17:15.

V druhém utkání nás čekal již zmiňovaný jmenovec, družstvo z Otrokovic, kterému jsme měli co vracet z nedávné kvalifikace, kdy jsme s tímto soupeřem prohráli o tři branky. Toto utkání ale přineslo hned od začátku úplně jiný obraz hry. Naše holky se totiž v tomto zápase představili v nebývalé pohodě, kterou u nich ještě v letošní sezóně nebylo vidět a sám nevím, jestli se to ještě bude někdy v podobném duchu opakovat. Díky precizní hře v obranné fázi, kdy jsme soupeře téměř k ničemu nepustili a naopak po naprosto dokonale provedených kombinacích v útoku jsme do poločasu soupeři odskočili až na rozdíl osmi branek. Naštěstí ani ve druhém poločase naše úžasné tempo hry nepovolilo, takže jsme rozdíl ve skóre vytáhli až na jednoznačných dvanáct branek. Teprve v posledních pěti minutách, zejména díky prostřídání naší sestavy, soupeř výsledek lehce korigoval, přesto konečná výhra v poměru 23:15 byla naprosto zasloužená.

Do dalšího zápasu jsme se postavili proti favoritu nejen tohoto turnaje, ale i celého ročníku Žákovské ligy, tedy domácímu družstvu HC Zlín. Po dvou vyhraných utkáních jsme do tohoto zápasu vstupovali s vědomím, že nemáme co ztratit a že můžeme jen překvapit. A bylo vidět, že dobře naladěná hlava dělá opravdu svoje. Od začátku utkání jsme totiž zejména díky pravé spojce Marušce Polákové drželi s favoritem krok, a to dokonce takový, že jsme do přestávky šli s jednogólovým vedením. Toto vedení jsme ještě drželi i na začátku druhého poločasu až do doby, než bylo třeba na chvilku vystřídat naši již zmiňovanou elitní spojku. Toho soupeř, zejména přechodem do rychlého útoku, využil k šestigólovému trháku, který se nakonec ukázal jako rozhodující. Přesto konečná porážka ve výši 20:26 nebyla daná zadarmo a soupeře jsme donutili k maximálnímu úsilí, aby nás nakonec zlomil.

Posledním soupeřem nám bylo družstvo Házená Mělník, které se naopak podle dosavadního průběhu turnaje jevilo jako nejhratelnější soupeř. Přesto jsme vstupovali do tohoto utkání s vědomím nic nepodcenit a zvládnout již tak dobře rozehraný turnaj. Naštěstí se nás nečekaná pohoda držela celý den, takže i tohoto soupeře jsme přehráli se zapojením celého družstva poměrně jednoznačně v poměru 26:14.

První kolo Žákovské ligy jsme tak zakončili se ziskem možná trošku nečekaných, ale zasloužených šesti bodů, takže začátek opravdu výborný. Proto bych rád všechny holky za předvedené výkony pochválil, protože zejména v zápase s Otrokovicemi předvedly házenou jako z učebnice, a zároveň bych rád podotknul, že budu moc rád, když se podobná psychická pohoda přenese i do dalších zápasů, které nás nejen v letošním ročníku Žákovské ligy ještě čekají. A taky bych chtěl ještě poděkovat Mirce Polákové a Honzovi Kotanovi za bezpečnou dopravu a výbornou spolupráci při všech utkáních.