logo

O klubu

Házená je již více než 100 let neodmyslitelnou součástí sportovního života v Havlíčkově Brodě. Klub, který původně sdružoval dva sporty (Českou národní házenou a Handball) fungoval plných 80 let. V roce 1998 ženské týmy přešly z národní házené na handball (dále už jen házená) a vznikl tak jeden z mála dvousložkových klubů házené (mužská i ženská družstva) v ČR.

V současné době sportujeme převážně v havlíčkobrodské sportovní hale, kde se hrají i všechna utkaní i turnaje. K dispozici máme i dvě venkovní hřiště s umělým povrchem v areálu TJ Jiskra Havlíčkův Brod, která jsou využívána od jara do podzimu. Dětské kategorie, které se v našlapaném rozvrhu haly do ní nevejdou, využívají školní tělocvičny v Havlíčkově Brodě. Velkou změnou bude na konci roku 2023 dokončení nové sportovní haly, která bude propojena se stávající halou. Novou sportovní halu staví TJ Jiskra Havlíčkův Brod, díky dotaci od NSA a finanční podpoře Města Havlíčkův Brod a Kraje Vysočina.

team

VÍCE O HISTORII

Tým žen

Ženy vtrhly do „nového“ sportu v roce 1998 s velkou chutí a během své první soutěžní sezóny dokázaly ihned postoupit do 2.ligy. V roce 2007 postoupil tým žen do 1.ligy, kde je s jednou přestávkou, kdy bohužel sestoupil do 2. ligy, trvale v této soutěži zabydlen.

Během posledních let tým žen brázdil horní příčky tabulky 1. ligy, bohužel po covidové pauze a následném omlazení družstva se teď musí ženy poprat o lepší umístění než v loňské sezóně (2022-2023), kdy se jim úplně nedařilo.

Tým mužů

Tým mužů hraje od roku 2006 také téměř bez přerušení jednu ze skupin 2.ligy, pouze se jim v průběhu let několikrát změnilo, díky geografické poloze našeho klubu, zařazení do různých skupin této soutěže.

Aktuálně hraje tým můžu 2. ligu mužů JVČ, kde loni (2022-2023) obhájili prostřední pozici v tabulce. Uvidíme, jak se muži popasují s letošní sezónou.

Dorostenecké týmy

Postupně postoupily do 1.ligy týmy mladších dorostenek (postup 2003) – Mistr ČR 2010 a starších dorostenek (postup 2005) - Mistr ČR 2011. V současné době se ale obě kategorie pohybují ve 2. lize.

Mladší dorostenky hrají poslední dvě sezóny 2. ligu mladších dorostenek – Morava. V loňské sezóně (2022-2023) obsadily 4. místo, snad navážou podobným výkonem i letos.

Starší dorostenky hrály celorepublikovou soutěž 2. ligu starších dorostenek, kde stejně jako mladší dorky braly nakonec 4. místo (2022-2023), byť byly cíle vyšší. Letos nás čeká 2. liga starších dorostenek – Morava, kde se budou holky snažit obsadit jednu z prvních třech pozic.

Dva ročníky 1.ligy si zahrál i tým mladších dorostenců (2003 až 2005), bohužel ale nedokázal tuto soutěž udržet a pokračovat v této soutěži i v dalších letech, takže i v chlapeckých dorosteneckých družstvech se momentálně pohybujeme ve 2. lize.

Aktuálně hrají mladší dorostenci 2. ligu mladších dorostenců – Střed, kde obsadili stejně jako dorostenky „bramborové“ čtvrté místo (2022-2023). Kluci se určitě budou snažit o umístění na horních příčkách i nadále.

Žákovské týmy

Postupně vznikala v našem klubu všechna družstva. Dnes už pravidelně vychováváme házenkáře a házenkářky už od nejmenších. V ženské i mužské složce máme zastoupeny mladší žáky a žákyně a starší žáky a žákyně rovněž. V kategorii minižactva nám trénují holky a kluci společně. Kromě družstva starších dorostenců máme plnou návaznost kategorií napříč celým klubem.

Všechny žákovské týmy hrají Ligu Vysočiny, kde se jim daří dobře. Starší žáci a žákyně se účastní pravidelně Kvalifikačních turnajů o Žákovskou ligu, vynechávají pouze v případě, kdy se jim podaří postoupit přímo díky výbornému umístění v podzimní části Ligy Vysočiny. Když vše vyjde, hrají naše týmy pravidelně Žákovskou ligu, kde bojují s nejlepšími týmy České republiky. Pravidelně se naši hráči a hráčky účastní Letních olympiád dětí a mládeže, kde reprezentují svůj kraj.

Kategorie mladšího žactva se účastní Kvalifikačních turnajů o Házenkářský desetiboj, kam se sem tam nějaké naše družstvo probojuje. Minižactvo soutěží v miniházené 4+1 a nově i v házené 5+1, která hravou formou a na celém hřišti chystá malé házenkáře a házenkářky na házenou 6+1.

Přípravka a práce s mládeží

Snažíme se vychovávat hráčky a hráče již od nejmenších, a proto v našem oddíle funguje i přípravka, která je společná pro holky i pro kluky, kteří mají od malička chuť sportovat. Klub je v posledních letech také zařazen mezi Sportovní střediska, což je velká odměna za kvalitní práci s mladými sportovci. Na začátku 2023 roku jsme obdrželi statut Krajského centra talentované mládeže pro kategorii mladších a starších žákyň a mladších dorostenek. Tato podpora od Kraje Vysočina nám pomůže ještě více efektivněji vychovávat mladé naděje našeho sportu.

Každoročně se také náš oddíl podílí na dalších sportovních aktivitách, jako je např. pořádání Školní ligy v miniházené základních škol z Havlíčkova Brodu a okolí, Pořádáme a účastníme se sportovních dnů a sportovních odpolední pro děti. Organizujeme ukázkové hodiny na základních a mateřských školách, do nichž se, stejně jako do sportovních dní a odpolední, zapojuje i krajský trenér a manažer.

Naši mládež se snažíme vychovávat nejen na trénincích, ale často se naši starší sportovci zapojují do chodu klubu i jinak, například pomocí s trénováním nejmenších. Krom nových mladých trenérů hledáme v našich řadách nové nadějné rozhodčí, což se nám každoročně daří. Ani naši již ostřílení trenéři nezahálejí a pravidelně se vzdělávají na seminářích pořádaných Českým nebo Krajským svazem házené.

Pokud jako klub nepolevíme v pilné práci, čeká nás v Havlíčkově Brodě minimálně ještě dalších 100 let nadějné házenkářské budoucnosti.